Vis dažniau sutinkamas – šunidžių kosulys

Vis dažniau sutinkamas – šunidžių kosulys

Rudenį ir žiemą dažniau sulaukiame kosėjančių, sloguojančių ir karščiuojančių pacientų, sakysite, normalu, juk šalta, šuneliai irgi serga lengvomis peršalimo ligomis, tačiau tai ne visai taiklus atsakymas. Dažniausia kosulio, slogos, užklupusių šunis šaltu sezono metu priežastis yra klastinga liga – šunidžių kosulys. Negydant šio “tiesiog peršalimo” galime susidurti su sunkiomis pasekmėmis, kadangi šunidžių kosulį sukelia ne tik bakterija Bordatella bronchiseptica bet ir visa puokštė virusų. Ilgainiui, delsiant atvykti apžiūrai, pasireiškia ir nemalonūs žarnyno simptomai, viduriavimas, apetito bei svorio netekimas, o kvėpavimo takų sudirginimas ūmėja ir gali iššaukti dusulio priepuolius ir vėmimą. Kodėl vis dažniau su šia liga susiduriame ir kaip išvengti nemalonių simptomų, taip pat kuo galime padėti jau sergančiam gyvūnui?

 

Šiais laikais mieste auginami šunys darosi vis socialesni – lankomos dresūros pamokos, laisvalaikis leidžiamas su kitais šunimis šunų vedžiojimo aikštelėse, populiarėja gyvūnams draugiškos vietos,  viešbučiai, renginiai, kur atsivedami augintiniai, o kur dar parodiniai šunys, nuolatos besisukiojantys tarp kolegų. Visos šios vietos turi šį tą bendro – jose dažniausiai plinta šunidžių kosulys. Bakterija plinta oro lašeliniu bei kontakto keliu, tad nelaimėliui šunų kompanijoje nusičiaudėjus ar apsiuosčius nosimis su sveiku šunimi, užsikrėtimas greitai plinta. Po galimo kontakto su sergančiu šunimi (kuris gali dar nerodyti stipriai išreikštų simptomų) per kelias valandas ar ilgiausiai kelias dienas, atsiranda pirmieji šunidžių kosulio simptomai:

  • Čiaudulys
  • Varvanti nosis, išskyros pradžioje vandeningos, vėliau tirštos, gelsvos
  • Krenkštimas, kosulys, žiaugčiojimas
  • Sunkesniais atvejais pasitaiko ir vėmimas bei dusulys, sukelti stipraus spazminio kosulio
  • Sutrikusi uoslė neleidžia gyvūnui uosti pašaro, tad suprastėja apetitas
  • Vangumas, apatija, mieguistumas – gyvūnai neretai karščiuoja
  • Tam tikrais atvejasi gali pasireikšti ir ūmus viduriavimas

Jei pastebite panašius simptomus, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos kliniką. Šunidžių kosulys gydomas antibiotikais bei skiriama intensyvi vitaminoterapija, imuniteto stiprinimui. Dažnai dėl stipraus spazminio kosulio reikalingas ir sudirginimą gerklėje malšinantis sirupas. Sergančiam šuniui galima duoti lakti nestiprios, šiltos čiobrelių arbatos, duoti palaižyti šiek tiek medaus, namuose vengti skersvėjų, išeinant į lauką rengti drabužėliais, o šaltomis dienomis lauke neužsibūti per ilgai. Gydomas ir prižiūrimas gyvūnas paprastai pasveiksta per savaitę, tačiau negydant, liga gali tęstis žymiai ilgiau.

 

Norint išvengti šio susirgimo, šaltomis, vėjuotomis dienomis derėtų saugoti šuniukus, ypač smulkaus sudėjimo ir trumpakailius, specialiais drabužėliais. Grįžus į namus, neduoti lakti labai šalto vandens, tačiau svarbiausia – vengti kontakto su didelėmis grupėmis šunų, stengtis vaikščioti atokiau nuo gyvūnų susibūrimo vietų. Visgi visų paprasčiausias būdas apsaugoti gyvūnus nuo šunidžių kosulio, tai – kasmetinė vakcinacija. Paskiepijus augintinį nuo šios ligos, galėsite drąsiai vaikštinėti visose šunų susibūrimo vietose, lankyti dresūros pamokas ar parodas ir žaisti šunų vedžiojimo aikštelėse. Prieš vakcinaciją prašome šuniukus nukirminti.

 

Visą rugsėjo mėnesį DR Leo veterinarijos klinikoje taikome

30% nuolaidą antiparazitiniams preparatams

bei

25% nuolaidą visoms vakcinacijoms

 

Pasiruoškite žiemai be rūpesčių!

 

 

 

 

GRIGIŠKĖS
Vilniaus g. 67
+370 673 03301
grigiskes@drleo.lt
NAUJAMIESTIS
Vytenio g. 20
+370 673 09112
info@drleo.lt